MUSA GÖKBEL

MUSA GÖKBEL

Arşivlere girdim, onun hakkında yazılanları bir araya getirdim, gördüm ki hemen,  hemen hepsinin merkezinde Musa’nın Bodrumu var. Vefa var, vefasızlık var, sevgi var ihanetler var. Bunların tamamını birden vermek neredeyse mümkün değil çünkü hepsi başlı başına bir anlatım, hepsi başlı başına bağımsız bir olay. Kısaca Musa Gökbel ne Bodrumlu olabilmiş ne de Bodrum’da İz bırakabilmiş. Tersi her zaman olmuş. Bodrum onda derin izler bırakmış. Onu bu açıdan yazmayı yeğledim.

 

HERKES ANKARA MİLLETVEKİLİ OLURKEN O MUĞLA MİLLETVEKİLİ OLMUŞ…

Bu günkü şartlara bakınca hangi yiğit Musa Gökbel gibi küçücük bir kasabadan çıkıp parlamentonun kalbine oradan da ülkenin en ağdalı sorunlarına dalabilir? Kürt sorunu diyorsun orada Musa Gökbel var. Yerelleşme diyorsun orada Musa Gökbel var. Ülkenin en çalkantılı yılları Rahmetli Turgut Özal’a o günün şartlarında öyle muhalefet yapan bir çekirdek kadro var ki SHP’de onun da merkezinde Musa Gökbel var. O günün deniz Baykal’ı Musa Gökbel’in ardına sığınmış. Ben gözlerimle gördüm. Musa’nın ofisindeki sinik Deniz Baykal’ı Musa’nın parlamento günlerini küçük bir anekdotla bitirip sonuca gelelim. Rahmetli Erdal İnönü ile birlikte uçarlarken bilirsiniz Musa Gökbel çok sigara içer. Sigaranın birini söndürüp öbürünü yakan Musa’ya dönen Erdal İnönü “Musacığım anladım, Muğla’da tütüncülerin sorunları çok büyük der.” Musa Turgut Özal’ın esip gürlediği günler TRT’nin tek taraflı borazan yayınlarına sinirlenip TRT Koridorlarında masanın altına saklanan bir TRT Genel Müdürüne zılgıt çekecek kadar da yürekliydi. (Şimdiki parlamenterlere duyurulur). İşte Musa’nın o günkü muhalefet yıllarında herkesin Ankara milletvekili olduğu yıllarda Muğla’yı ve Bodrumu özellikle de turizmi unutmadığını gördük. Nitekim tercihli oy sisteminde 22 bin civarında bir oyla bunu ispat etti. Bu tercihli oylarda onun ayağına hep pranga oldu.

 

DENİZ BAYKAL VE MUSA GÖKBEL…

Musa’nın tertemiz Anadolu çocuğu figürleri ve muhalefet cesareti Deniz Baykal tarafından hep kullanılmıştır. Bodrum’a önce Belediye başkan adayı gösterilip ardından da çekilince Musa hayatının en büyük ihanetini yaşamıştır. O da adaylığını bağımsız olarak koymuş ve CHP den geçinen  ne kafadar bezirgan varsa onlara ve CHP’ye ölümcül bir yara açmıştır. Nitekim bu yara zamanla CHP’yi öldürmüş Bodrum CHP kuzu,  kuzu hiçbir gücü olmayan Mehmet Kocadon’a teslim olmuştur. Benim bu iddiamı ret edecek birçok vatandaş çıkabilir. O zaman da ben, tezimi olaylar ve siyasi kronoloji de destekleyen belgeleri ortaya koyuveririm. Bu paragrafta son sözü söyleyeyim. Siyasette bir günde bir dönemde sonuçları alamıyorsun. Şöyle etrafınıza bakın Musa’yı Muğla’da tercih oylarına boğan seçmen ne oluyor da Bodrum’da Musa’ya karşı kin ve nefrete dönüşüyor. İşte bunu ne Deniz Baykal bilir ne de Musa’yı arkadan vuranlar bilir. Çünkü o günleri yazmadılar, Biz ise bunları arşivlerimize kaydettik. Musa öylesine bir Bodrum hayal etti ve bunu yapacak güce erişti ki, Bodrum’da yaşayan herkes bundan yararlanacaktı. Gözü kör olası rantiye düşkünleri, sesi çok çıkanlar, her dernekte öne fırlayanlar, her partiye bel bükenler, işte bu günkü Bodrum sizin eserinizdir. Musa’nın değil. Siz önce Musa’nın Bodrum hayallerini  sonra da Bodrum’u öldürdünüz.

 

MUSA GÖKBEL HEP CHP VE TERCİH OYLARININ ALTINDA EZLDİ…

Yer Ankara Dedeman Oteli lokantası. ANAP’ın bütün ağır topları harika bir yemek masası etrafında toplanmışız, telefon ettik ve Sayın Musa Gökbel’i davet ettik. Muğlalılar Ankara’da olur da Musa gelmez mi? Geldi. Tüm ANAP’lıları bir arada görünce hem sevindi hem de şaşırdı. O gün lafı evelemeden, gevelemeden doğrudan Musa’ya yönelttik. Seni ANAP’tan Bodrum’a belediye başkanı göstermek istiyoruz. Durdu, gözleri doldu. O anda lokanta Musa’nın üzerine gitti geldi ve ağzından şu sözler döküldü. Bana dağlardaki çoban CHP’li Musa Gökbel diye oy verdi. Ben ANAP’lı Musa olarak onlara bunu nasıl izah ederim. Musa’nın sevenlerine, sevmeyenlerine bunu neden anlattım biliyor musunuz? Musa Bodrum’a belediye başkanı olmayı çok istedi. Ama CHP’li Musa Gökbel olarak. O gün Musa isteseydi ANAP’lı Musa Gökbel olarak Bodrum’a belediye başkanı olmuştu. Nitekim Tuğrul Acar elini kolunu sallayarak Bodrum’a belediye başkanı oldu. Bana göre Musa’nın Bodrum hayalleri bitmemiş ve Musa’nın Bodrum siyasetinden Bodrum adına alacağı kalmıştır. Ne dediğimi kısa zamanda herkes görecek ve anlayacaktır.