ÖMER ÇEKMECELİGİL

ÖMER ÇEKMECELİGİL

Bodrum’da çok zor olan nedir bilirmisiniz? Devamlılık ve kalitedir. Hele siz bu kaliteyi bir eğitim kurumunda ararsanız işiniz hepten çok zor olur. İşte Ömer Bey bu zorlukları Bodrum’da gerek kurumu adına gerekse kendi adına aşan ender kişilerden bir tanesidir. Onun çok önemli bir özelliği sürekli dik durması ve hiçbir zaman diklenmemesidir. Müthiş bir öz güveni ve derinlemesine  alt yapısı vardır.

Bodrum’da insanlar yatırım yapar, başına adam koyar adam öyle bir yönetim tarzı gösterir ki ya o kurumu Bodrum’a Bodrumlu ya düşman eder ya da o yatırımı ele ayağa düşürür.

 

MARMARA KOLLEJİ BODRUM’DA DOĞUYOR…

KARŞI DEVLET HAREKETE GEÇİYOR…

Bodrum’da Marmara Kolejinin doğması, bu günkü yaşına gelmesi gerçek mucizelerin eseridir. Önce ne kadar eğitilmiş, ne kadar mevki sahibi varsa bu kolejlin kapanması ve açılmaması için sanki el birliği ettiler. Hele Bitez’in bir ANAP’lı belediye başkanı  yanına bir sürü daltonu toplamış ve Bitez’e Ankara kolejlini getirmeye soyunmuştu. Ona herkesin içerisinde şunu söyledim. Başkan halihazırda bir kolej var ve yaşama savaşı veriyor. Bu kolej henüz rüştünü ispat etmek üzere, bu aşamada ikinci bir kolejli bu eğitim kurumuna rakip olarak çıkartırsan bundan öncelikle çocuklarımız zarar görür. Gel bu sevdadan vazgeç. Sonra seninin işin işletmelere, hele de bir eğitim kurumuna rakip üretmek değil. Bodrum’da belediye başkanı olunca insanlar öyle akla ziyan işlere giriyorlar ki insanın kanı donuyor. İşte bu olay da onlardan bir tanesiydi.

 

BODRUM’DA ANADOLU LİSESİ KURULUYOR…

Bodrum’da eğitimin kalitesini arttırmak için başladığımız bir girişim vardı. Anadolu lisesi kurmak. Sonunda başarılı olduk ama Anadolu lisesine bir türlü yer bulamıyoruz. Sonunda Ortakent’te bir ilköğretim okuluna sıkışarak tedrisata başladık. Bir türlü istediğimiz eğitim kalitesini tutturamıyoruz. Bu sırada ilk okulu bitiren oğlum girdiği imtihanda Bodrum Anadolu lisesini kazanınca ne kadar sevindimse o kadar da endişelendim. Çünkü;

 

HOCAM SANA VAHİY GELDİ!...

Bu sırada Anadolu Lisesini Bodrum’da Yokuşbaşında ki bir ilk okula taşıdık. Okulun din ve ahlak bilgisi hocası beni ısrarla görüşmeye davet ediyor. Kalktım gittim. Adam iki söz bir Pazar “kardeşim siz ana bacı, kardeş, çoluk çocuk aynı odada mı yatıyorsunuz demez mi?” Kan beynime sıçradı. Okul müdürünü çağırttım geldi beni çok yakından tanıyor. Hocam bu ne densizlik diye sordum. Meğer derste din hocamız  “VAHİY” olayını anlatıyormuş. Bu sırada hocamızın cebindeki cep telefonu çalınca arka sırada oturan benim oğlum borazan sesiyle “hocam size vahiy geldi demez mi” önce çocuğu sınıftan atmış. Sonra da beni azar için okula çağırmış. Konuyu öğrenince biraz sakinleştim. Peki, hocam siz bu olay ile ailece bir odada yatma konumuzu nasıl birleştirdiniz diye sordum. O zaman anladım gördüm ki işimiz çok zor bu hocalar ile. Ve ekledim hocam bu çocuğun özel odası, özel banyosu ve tuvaleti var hepsi de toplam 60 metre kare. Şimdi sizin oturduğunuz oda ile onun yaşadığı odayı kıyaslayın artık.

 

MÜDÜRÜM BENİM OĞLUM SEÇİLERK Mİ BU OKULA GİRDİ?

Anadolu Lisesi Müdürüne sordum hocam benim oğlum bu okula girmek için bir dizi imtihana girdi ve bu okulu kazandı. Sizce benim oğlum kaç kişiyi elemiştir? Cevap; en az 20 kişiyi elemiştir. Yani benim oğlum seçilerek bu okula girmiş oluyor değil mi? Cevap; evet. Peki sizin bu din ve ahlak hocanız seçme mi? Diye sordum. Cevabını beklemeden okuldan ayrıldım.

 

MARMARA KOLLEJİ ÖMER ÇEKMECELİGİL İLE BODRUMLU OLUYOR…

Bu sırada okulun kurucu bayan müdürü gitmiş yerine Sayın Ömer Çekmeceligil atanmıştı. Bodrum’da hiçbir eğitim kurumu Marmara koleji kadar veliler ve halk ile iç içe olmadı. Okulu halka açmadı. Bırakın Bodrumluyu ta Urfa’dan gelen çocuklara okullarını açtılar. Giderek eğitim ve sosyal faaliyetleri ile çok üst seviyeye çıkarken öğrencilerin üniversitelere katılımı da arttı. Oğlum da bu koleji bitirerek arzu ettiği üniversiteye girdi. Bu başarı bodrum’a ve Ömer Çekmeceligile aittir. Ömer bey Bodrum’da hem iz bıraktı hem de kalite.