BODRUM'DA SİYASET

BODRUM'DA SİYASET

BODRUM’DA SİYASETİN KIRILDIĞI VE HERKESİN KAYBETTİĞİ AN…CHP KAYBETTİ, OSMAN ÖNEŞ KAYBETTİ, MUSA GÖKBEL KAYBETTİ,HÜSEYİN ÖZALIN KAYBETTİ VE BODRUM KAYBETTİ…

Kim ne derse desin bu olayları Bu günkü Bodrumlular bilmeli, okumalı ve araştırmalıdır. Bu olayların küllenmiş, tozlu geçmişte kalmaması gerektiğine inanıyorum. Bodrum’da siyasi yapının ne kadar derme-çatma olduğunu artık anladığınızı sanıyorum şu anlatacağım olay bu yıkıntının boyutlarını anlatacaktır. Günün koşullarını belirleyen irili ufaklı ne kadar Bodrum’da yaşayan varsa elinde kazma kürek kendisine göre bir yatırım yapıyordu. O günleri Bodrum ANAP’tan belediye Başkanı Cevat Bilkiç şu sözler ile anlatırdı. “Kardeşim o gün herkes elinde kazma kürek ha bire inşaat yapıyordu. Siyaset yapacak adam mı ortada vardı?”  Bulduklarımızla siyaset yaptık.

BODRUM GAZETESİNİN ÖN GÖRÜSÜ…

Bodrum Gazetesinin kurulmasındaki ana fikir çok basitti. Her Partide doğru adam vardır ve her partinin Bodrum için yapacakları vardır. Biz partisine bakmaksızın bu kişileri destekleyeceğiz. O gün Bodrum’da ciddi bir gazeteden ve bilgi üretecek bir basından bahsetmek mümkün değildi. Bu boşluğu gücünün yettiğince Bodrum Gazetesi doldurmaya çalışıyordu. Bu gazetenin yaptığı bir araştırmaya göre CHP önümüzdeki dönemde yerel yönetimi ele geçirecekti. İşin garibi CHP’deki ağır topların ne bu konuda bir ön görüsü ne de çalışması vardı. Yapılan bir nabız yoklamasıyla o günün Manav Hüseyini (CHP’nin her dönem bir bileni ve çalışanıydı)   bu günün Yarımada Gazetesi sahibi Hüseyin Anıl’ın bu konuyu ne kadar ciddiye alacağı idi. Kendisi ile yapılan bir temasta bu konuda hiçbir ön görüsü olmadığı gibi gibi başının ağrıdığı moralinin bozuk olduğunu beyan ederek kendisini devre dışına bırakarak işine eğilmek istiyordu. Oysa o farkında olmasa bile geleceğin önemli bir figürüydü ve bunun farkında bile değildi. Bodrum Gazetesi bir müddet daha bekledi.

MUSA GÖKBEK, OSMAN ÖNEŞ, HÜSEYİN ANIL VE MUZAFFER ERGÖZ…

Bu gün bu arkadaşlar hala hayattadır ve bu satırlara itirazları varsa biz düzeltmeye hazırız. Nitekim bu arkadaşlar birbirlerinden habersiz Gümbet’te Muzaffer Ergöz’ün otelinin altında Bodrum Gazetesinde birbirlerinden habersiz bir çay içmeye davet edildi. O gün Bodrum gazetesi ve Muzaffer Ergöz’ün bu çağrısı kırılmayacak bir davetti. Birbirlerinden habersiz birbirlerini aynı odada gören CHP’nin bu düşman kardeşleri oldukça huzursuz oldular. Çaylar içildi, ortam biraz yumuşadı ve konuyu  tartışmaya açıldı. Bu arada Hüseyin Anıl Muzaffer hoca sen ANAP’lı bir üyesin CHP’ye neden bu kadar önemli konuda önderlik veya arabuluculuk yapmak istediğini anlamıyorum diyerek bir soru yöneltti. Muzaffer Ergöz’ün de şu cevabı verdiğini o günün tutanakları yazmaktadır. Muzaffer Ergöz cevaben Hüseyin! öyle önemli bir seçime giriyor ve öyle önemli olaylara gebeyiz ki ya Bodrum’un selameti için partilerine bakılmaksızın tüm izan sahipleri el ele tutuşacak ve Bodrum’u bu dar boğazdan çıkartıp çocuklarımıza bırakacağı ya da hepimiz sele kapılıp yok olacağız. Kader bu işi CHP’nin ve sizlerin önderliğine emanet edecek. Tabi bir araya gelirseniz.

BU GÜN YA BU ODADAN EL SIKIŞARAK BODRUMUN SELAMETİ İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAKSINIZ YA DA KAYBEDEN BODRUMLA SİZ DE KAYBEDECEKSİNİZ…

O gün o oda da Maalesef Osman Öneş ve Hüseyin Anıl’ın yanaşmaması, Musa Gökbel’in varım demesine rağmen bir birliktelik oluşmadı. Nitekim bizim Bodrum Gazetesinin öngörüsü tüm ayrıntılarıyla bir, bir doğrulandı. CHP çok ucuz bir kadronun eline geçti, Bodrum bu ucuz kadronun yönetiminde öylesine bir iç kavgaya girdi ki buradan kimse sağ çıkmadı. Bodrum işte böyle kaybetmenin eşiğinde kaderiyle baş başa kaldı. Osman Öneş Çok ağır bir dışlanmışlık ve ihanete uğradı. Eliyle kurduğu CHP’den neredeyse itilerek çıkartıldı. Hüseyin Anıl bir gazete kurarak ve belediyenin verdiği mülkte gazetecilik yaparak meslek değiştirdi. Musa Gökbel ileride yazılacak hataları tüm iyi niyetine rağmen yapmaya devam etti. Kısaca CHP’nin güçlü düşman kardeşleri birbirlerini yedi aradan amatörler fırladılar. Böylece Bodrum CHP adı altında kümelenmiş, yerel rantlara hükmeden, şoven ve tutucu kamplaşmış bir yöneticiler tarafından belirsiz hedeflere yelken açmış oldu. Bodrum’da sokak rantlarını paylaşan bir ekonomik model  oluştu.

 

AYKUT RESİM ALTI YAZISI

Bodrum Gazetesi o günlerin kültür, sanat, siyaset ve demokratik platformu merkeziydi. Ortada ne Ali Kırcalar ne de M.Ali Birantlar vardı

Resimde:Muzaffer Ergöz’ün yönettiği bu toplantıda Sayın Tuğrul Acar, Sayın Emin Anter, Sayıbn Etem köprücü, SayınHasan Akçaçaln,  Sayın Musa Gökbel o gün Bodrum’u yönetecek kalibredeki adaylardı.