OSMAN ÖNEŞ

 

OSMAN ÖNEŞ

Osman Öneş için yazılacak şeyler o kadar çok ki hangisinden nasıl başlayacağımız çok önemli. İsterseniz size Osman Öneş’i kısaca bizim açımızdan tanıtalım. Çarşının en iyi yerinde babadan kalma dükkanını olduğu gibi muhafaza eden ender çarşı esnafındandır. Bu dükkanda hem siyaset hem de ticaret yapar. Kendisi kabul etmez ama Bodrum’un en muhafazakar kişisidir. O çarşıda değişmeyen dükkan, değşmeyen sokak kalmadı ancak Osman’ın dükkanı hep aynı kaldı. Bu günkü siyasetçilere örnek olacak çok önemli bir özelliği var. Siyaset yaptı ama siyasetin emrine girerek asker olmadı. O kendi duruşu ve değerleriyle siyaset yaptı. İşte namuslu bir siyasetçinin bu ülkede siyaset yaparken bu tavır ve duruşu en büyük dışlanma nedenidir. Osman her dönem bunun bedelini ödedi ne kendi partisinin yüzer gezer takımına ne de Bodrum’un siyasi yalakalarına  ödün vermedi. O Muğla yerelinden yetişmiş ömür tüketmiş ama duruşundan ödün vermemiştir. Bodrum’da ki her siyasi parti ile her zaman görüşecek ender siyasetçilerdendir. Şimdi diyeceksiniz ki ne oldu da Bodrum siyasetinde Osman öneş veya Osman Öneşlere yer mi bulunamadı ki Bodrum bu insanlardan yararlanamadı. işte konumuzda bu zaten.

HAYVANLAR ÂLEMİNDEN BİR FIKRAMIZ VAR…

Hayvanlar âleminde başkan seçilecekmiş, finale aslan ile kaplan kalmış. Bakmışlar ki her ikisi de yenişemeyecekler tutmuşlar öküzü aday göstermişler. Nasıl olsa Öküz fazla zeki değil biz onu yönetiriz demişler. Başkan olan öküz bir müddet sonra kendisini gerçekten en zeki en akıllı görmeye başlamış, etrafındaki diğer hayvanlar da bir müddet sonra Öküzün en zeki hayvan olduğuna inanmaya başlamışlar. Öküz de öküzlüğünü yapmış aslan ile kaplanın yaşam alanlarını daraltıp onları yok etmeye başlamış. Ben Bodrum CHP’de bu fıkranın çok yerli yerine oturduğuna inanırım. CHP’de Musa Gökbel’inden Osman Öneşin’e, Osman Öneşinden Hüseyin Anılın’a kadar bir sürü iddialı ve ne yapacaklarını açıklayan adaylar olmasına rağmen öyle bir aday bulup başa getirirler ki  bu adayı bulana da aşk olsun dedirtir, Sonuçta Bodrum CHP Bodrum’da iktidar olur ama bir türlü muktedir olamaz.

BİTMİŞ BİR CHP’DEN  İKTİDAR OLAN CHP VE OSMAN ÖNEŞ…

ANAP Bütün üyeleri toplamış silip süpürmüş ve iktidar olmuş. Bodrum CHP ise darma,  duman olmuş. İlçe binasının kapısını açan yok. Çok zor günler başlamış. İşte Osman Öneş bu günlerde Bodrum CHP’yi sırtlamış demirden ayakkabı çelikten baston giymiş dağ, dere, tepe yıllarca durmadan dinlenmeden Bodrum CHP’yi yeniden yaratmış. Seçim günü gelince de % 40 a yakın bir oyla Bodrum CHP’yi yerelde iktidar yapmış. Başlangıçta ona kimse inanmamıştı ama azmin zaferiydi bu.

DENİZ BAYKAL, OSMAN ÖNEŞ VE MUZAFFER ERGÖZ

CHP Deniz Baykal ile barajın altında kalmış, doludizgin seçimlere hazırlanıyor. Durak Bodrum. Bir yanında Osman Öneş öbür yanında CHP’li Bodrum Belediye başkanı, yeni ekibini bir bir Bodrumlulara tanıttı. Ve toplantının soru cevap bölümüne geçildi. Ben Bodrum Gazetesinin sahibi olarak söz aldım ve şu konuşmayı yapıp soru sordum. “Sayın Baykal siz Bodrum’a niçin geldiniz? Bizden oy istemeye geldiniz. Bize de çalışma arkadaşlarınızı tanıttınız. Siz % 7 oy aldınız ve barajın altında kaldınız. Hemen yanınızda Sayın İlçe başkanı Osman Öneş Bey var o % 40 yakın oy aldı ve şu anda yerelde iktidar. Biraz evvel bize çalışma arkadaşlarınızı tanıttınız. Onların seçim meydanlarındaki başarısı nedir ki aralarında yüzde kırk oy alan Osman Öneş yoktur. Bunun izahı nedir? Tabi bunun izahını yapmaya çalışan Deniz Baykal bir türlü bu lafın altından kalkamadı. CHP’de ne yazık ki başarı ve çalışkanlık hiçbir zaman seçilme kriteri olmadı. İlerleyen süreç içerisinde Osman Öneş Muğla Milletvekilliğine aday oldu ne yazık ki biz böylesine sağlam duruşu olan bir arkadaşımızı ne seçtik ne de değerlendirdik. CHP bu gün son derece sakat bir pozisyonu siyaseten Bodrum’un üzerine geçirmiş durumda. Başkan DP’li meclis CHP li. Acaba bu bizim öküz fıkrası hala geçerliliğini koruyor mu ki halkın önüne seçilmeyecek adamları başkan olarak iteliyorlar. Ama Bodrum CHP Bunu hep yapıyor…

osman.jpg