CEVAT BİLKİÇ…

 cevat.jpg

 

CEVAT BİLKİÇ…

Cevat Bilkiç’i kim yazarsa yazsın çok fazla Muvaffak olacağını sanmıyorum. Çünkü onu ve yaşadıklarını mutlaka Cevat’ın kendisi yazması gerek.  O!  hem Bodrum’un hem de zamanın tanığıdır. Cevat hiç bir zaman hazır olmadığı, hiçbir zaman içinde olmadığı bir siyaset arenasına  aniden ve ne olduğunu anlamadan itilerek Bodrum’un belediye başkanı olduğunu gördü. Onun zamanında Bodrum olağanüstü bir Yatırım atağına kalktı. İyisiyle, kötüsüyle, eğrisiyle doğrusuyla onun zamanında çekilen tetikle Bodrum ufka yelken açtı. Kimileri Bodrum’un bozulmasını onun yönetimine bağlar, kimilerine göre ise de Bodrum onun yaptığı hamleler ile bu güne geldiğini iddia eder. Bunları yazmanın artık zamanı geldiğine inanması gerekir. Eğer yaşadıklarını yazmaz ise bence bu çok büyük bir kayıp olur

 

CEVAT NEREDE HATA YAPTI DA YENİDEN SEÇİLMEDİ…

Bir kere çok hazırlıksız ve tecrübesizdi. Etrafını öyle bir sardılar ki Cevat neredeyse nefes bile alamadı. Nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu anladığı zaman ise artık iş işten geçmişti. Bir gün Cevat bana Hocam tam belediyeciliği öğrendim ama o zamanda seçimler geldi çattı demişti. Bana göre Cevat çok tecrübesiz ve genç olmasına rağmen inanılmaz bir direnci ve kafasının yatmadığı konularda hayır deme özelliği vardı. Ben ona hep takıldım başkan sen hanımından ödün kopuyor nasıl oluyor da bu kadar cesur direnç gösterebiliyorsun? Cevat anormal derecede kendisiyle dalga geçen, entelektüel davranışları olan ve mizah seven bir kişiliğe sahipti. Çok kısa sürede kişiliğini oluşturdu ve çok kolay boyun eğmeyeceğini gören onu kullanmak isteyenler arkasından çekildikleri yetmezmiş gibi bir de onu partisine ipe sapa gelmez konular icat ederek gammazladılar durdular. O mektupları ben gözlerimle gördüm ve okudum. Nitekim Türkiye’de açıklanan belediye başkanlıkları bitmesine rağmen en son Bodrum açıklandı. Cevat’ı aday göstermeyen ANAP Bodrum’u CHP’ye kaptırdı. Zaten o günden sonra Bodrum bir daha dikiş tutmadı.

 

BODRUM’A TÜRKLER GELMESİN…

 Demedi. Ama o laf onun sırtına öyle bir yapıştı ki at atabilirsen. O günün toy belediye başkanı, basınla konuşmasını bilmeyen belediye başkanı tarihe öyle bir cümle nakşetti ki, bu günkü Bodrum’a bakınca insanın Cevat Bilkiç’e hak vermemesi mümkün mü? Biz Bodrum’u kazandık mı? Kaybettik mi buna bu gün Bodrum’da yaşayanlar otursun karar versinler. Bodrum bu ve buna benzer kooperatifler ve benzeri siteler ile hem bir çevre felaketi oluşturdu hem de önlenemez bir ikinci konut çöplüğüne dönüştü. Oysa Bodrum küçüğün güzel olduğu, kıymetli olduğu bir imar planına sahipti. Bodrum koruma imar planını bozanları tarih affetmeyecektir. Bakmayın siz bu gün göz yaşı döken kişi ve kurumlara, hem ağladılar hem de gittiler.

BODRUM’DA YERLİ-YABANCI AYRIMI YAPMAYAN TEK BAŞKANDI…

Bu gün kim ne derse desin, Buna Mehmet Kocadon da dahil bütün başkanlar futbol takımı taraftarı gibi yerli-yabancı ayrımı yaparak bir nevi kendi klanlarını oluşturdular ve bunu hem yönetime hem de ranta dönüştürdüler. Cevat buna tevessül etmeyen tek başkandı. Bodrum’da onun başkanlığı döneminde yollar, su, kanalizasyon, yatırımların hız kesmediği, mendireğin yapıldığı kısaca Bodrum’un şantiye olduğu dönemi bitirdi, kafasını kanalizasyon çukurundan çıkardı ama ne yazık ki seçimlerde geldi çattı. CHP’ye geçen Bodrum belediyesi kendisini bir daha toparlayamadı.